• Foto-08.jpg
  • Foto-03.JPG
  • Foto-04.JPG
  • Foto-06.JPG
  • Foto-05.JPG
  • Foto-02.jpg
  • Foto-01.jpg
  • Foto-07.jpg

BezpieczeństwoPoczucie bezpieczeństwa stanowi jedną z fundamentalnych potrzeb człowieka. Na przestrzeni wieków sposoby rozumienia bezpieczeństwa nieustannie ewoluowały zależnie od okresów rozwoju ludzkości i warunków społeczno-historycznych. Powstanie państw, narodów, a co za tym idzie i obrona ich granic poszerzały pojęcie bezpieczeństwa o zachowanie pokoju między narodami i państwami w aspekcie militarnym i politycznym. Dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa, wolności oraz zdolności do ochrony i obrony przed nieustannymi zagrożeniami zawsze towarzyszyło i towarzyszyć będzie człowiekowi w jego wędrówce na Ziemi. Mówiąc o bezpieczeństwie nie możemy zatrzymać się tylko na bezpieczeństwie w sensie zapewnienia pokoju. Bezpieczeństwo można rozpatrywać wieloaspektowo, jednak nieodłącznie wiąże się z warunkami egzystencji człowieka. W tej interpretacji bezpie¬czeństwo staje się fundamentalną potrzebą, wartością i dobrem człowieka. Składa się ono z dwóch kluczowych komponentów: zapewnienia przetrwania (byt) oraz potrzeby rozwoju (przyszłość). Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli i Fundacja Campus w Stalowej Woli organizują w dniu 08 kwietnia 2025 roku (wtorek) od godz. 9:00 Międzynarodową Konferencję Naukową: na temat: Bezpieczeństwo gwarancją szczęścia ludzkiego życia. Konferencja ma charakter międzynarodowy i będzie odbywać się zdalnie. Osoby zainteresowane tematyką prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą internetową www.pedkat.pl zakładka KONFERENCJE do dnia 06 kwietnia 2025 roku.

Bezpieczeństwo niewątpliwie pozostaje w korelacji z potrzebami człowieka, będąc obszarem ochronnym dla spełnienia i realizacji poszczególnych kate¬gorii potrzeb w warunkach pełnej wolności i odczuwania bezpieczeństwa przez podmiot w procesie poznania i jego aktywności. Bezpieczeństwo stanowi nie tylko elementarną potrzebę ale wynika z natury jako swego rodzaju prawo, będąc wskaźnikiem przetrwania i rozwoju, zarówno w odniesieniu do człowieka, jak i pozostałych istot biologicznych. Proces zapewniania bezpieczeństwa opiera się na instynkcie przetrwania. Każdy organizm jest wyposażony w mechanizmy obronne, które odpowiadają za jego życie i rozwój w naturalnym cyklu. Wielu autorów wskazuje, że, bezpieczeństwo obejmuje zaspokojenie potrzeb: istnienia, przetrwania, pewności, stabilności całości, tożsamości (identyczności), niezależności i ochrony poziomu i jakości życia. Stanowiąc naczelną potrzebę człowieka i grup społecznych, bezpieczeństwo jest zarazem podstawową potrzebą państw i systemów międzynarodowych.

Bezpie¬czeństwo stanowi oryginalną przestrzeń podlegającą ciągłej ewolucji, zarówno w odniesieniu do pojedynczego człowieka, jak i zbiorowości. Bezpieczeństwo to stan umysłu, warunkowany możliwościami zaspokojenia potrzeb od najniższego do najwyższego rzędu, potrzeb za¬równo w wymiarze rzeczywistym, jak i świadomościowym, w odniesieniu do jednostki bądź zbiorowości, w określonym przedziale czasowym. Mówić o bezpieczeństwie możemy wyróżnić: bezpieczeństwo międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo polityczne, bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo ekonomiczne, bezpieczeństwo społeczne, bezpieczeństwo kulturowe, bezpieczeństwo ideologiczne, bezpieczeństwo ekologiczne, bezpieczeństwo powszechne, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo lokalne, bezpieczeństwo subregionalne, bezpieczeństwo regionalne, bezpieczeństwo indywidualne (unilateralne), bezpieczeństwo wielostronne (multilateralne), zbiorowe, bezpieczeństwo kooperacyjne. Bezpieczeństwo jest kategorią złożoną i wieloaspektową. Może być interpretowane np. jako stan (związany z brakiem zagrożeń), proces (oznaczający ciągłą działalność podmiotów w tworzeniu środowiska bezpieczeństwa), naczelna potrzeba i wartość oraz główny cel istnienia ludzi. Bywa charakteryzowane w aspekcie pozytywnym (poczucia pewności ochrony) lub negatywnym (niewystępowania niebezpieczeństw), a także w ujęciu obiektywnym (np. dotyczącym statusu materialnego jednostek) bądź subiektywnym (świadomościowym).

Amicus