• Foto-02.jpg
  • Foto-08.jpg
  • Foto-07.jpg
  • Foto-05.JPG
  • Foto-06.JPG
  • Foto-03.JPG
  • Foto-04.JPG
  • Foto-01.jpg

Wiedza - to majątek, którego złodziej nie ukradnie, ale i którego w spadku się nie otrzymuje. Podobnie też wiedza przygotowuje drogi, ale czyny i tak zwykle chodzą na przełaj. Dość często bywa, że nowa myśl wydaje się z początku absurdalna, dopiero po wnikliwej lekturze bądź przeprowadzeniu badań zmieniamy swoja opinię czy zdanie. Spotykamy także niekiedy stwierdzenie, że nadmiar wiedzy jest równie szkodliwy, jak jej brak. Bowiem głupota sama przechodzi z pokolenia na pokolenie, wiedzę - trzeba jednak przenosić. Owszem wiedzę można a nawet należy przekazywać, ale nie mądrość. Mądrość można znaleźć, można nią żyć, można się na niej wspierać, można dzięki niej czynić cuda, ale wypowiedzieć jej i nauczać nie sposób. Wiedza przyczynia się do pozyskania mądrości. Zatem niedostatek wiedzy to rzecz niebezpieczna. Zajmowanie się obszarem wiedzy, który nie został jeszcze w pełni zbadany, wywołuje u badacza odczucia zbliżone do tych, jakich doznaje dziecko, usiłujące pojąć, w jaki sposób dorośli tak sprawnie posługują się różnymi przedmiotami.

W ostatnim czasie w ramach prowadzonej działalności związanej z Zespołem Pedagogiki Katolickiej wydano kilka cennych publikacji. Co prawda ich tematyka jest dość szeroka i wydawać by się mogło wprost nie oscyluje wokół zagadnień pedagogicznych w duchu katolickim, to jednak po wnikliwej lekturze czytelnik zmieni zdanie. Panorama tematyczna publikacji wpisuje się w toczącą dyskusję na temat wielu obszarów życia. Pierwszą publikacją jest opracowanie dr Zdzisławy Kobylińskiej pt. „Pod prąd poprawności politycznej”. Książka licząca 217 stron zawiera bardzo interesujące refleksje Autorki, która swoje wykształcenie zdobywała w Polsce i we Włoszech na uczelniach katolickich. Obecnie jest pracownikiem naukowym i reprezentuje w swoich badaniach i działalności poglądy katolickie. Każdy czytelnik znajdzie w tym opracowaniu wiele ciekawych, bogatych myśli dla siebie z możliwością wykorzystania ich w życiu.

Dwie kolejne publikacje, jako prace zbiorowe, wydane pod redakcją ks. prof. Jana Zimnego i dra Romana Króla noszą tytuł: „Wartości drogą ku wzrastaniu” licząca 306 stron i „Wychowanie u początku XXI wieku” mająca 272 strony. W obu publikacjach znalazło się bardzo wiele wartościowych artykułów autorstwa znanych i cenionych pracowników naukowych zarówno z Polski jak i z zagranicy (m.in. Słowacji, Ukrainy). Poruszane w nich zostały głównie kwestie dotyczące głównie wychowania – oczywiście w duchu katolickim, ale też zagadnień dotyczących zagrożeń wychowania. Publikacje te, to prawdziwa kopalnia wiedzy z zakresu aksjologii, pedagogiki, kultury, psychologii, religii, ale także filozofii, socjologii.

Refleksja naukowa dość często dotyczy kwestii bezpośrednio związanych z określonym środowiskiem. Kolejna publikacja nosząca tytuł „Problemy mieszkańców wsi w kontekście integracji z Unią Europejską” autorstwa dra Jacka Janiszewskiego, licząca 211 stron a podejmująca tak aktualne i istotne zagadnienia dotyczące relacji UE z polską wsią. To pozycja, która wpisuje się w szeroko pojętą dyskusję toczącą się wokół tych dwóch podmiotów – UE i polskiej wsi. Drugą publikacją tegoż Autora jest książka pt. „Poradnik socjologiczny” licząca 113 stron. To swoistego rodzaju encyklopedia, która może posłużyć nie tylko specjalistom z dziedziny socjologii, ale także wielu innym osobom, którym sprawy społeczeństwa nie są obce. 

Kolejnymi publikacjami mającymi bardziej charakter prawniczy są dwie kolejne publikacje – obie autorstwa dra Dariusza Żaka. Pierwsza zatytułowana „Publicznoprawne instrumenty kształtowania towarowego obrotu elektronicznego” licząca w sumie350 stron, w której Autor w dobie rozwoju elektronicznych zasad współdziałania instytucji prawnych i personalnych podejmuje bardzo aktualne i ważne zagadnienia. Druga książka także tegoż Autora licząca 148 stron poświęcona została „Ochronie danych osobowych”. Jest to również aktualna pozycja podejmująca kwestie, które często są nie respektowane, lekceważone bądź nadużywane. Biorąc pod uwagę, iż Autorem jest prawnik doświadczony w dziedzinie funkcjonowania prawa  w Internecie i od wielu lat zajmuje się tymi zagadnieniami, publikacje posiadają walor praktyczny oparty na zasadach prawa obowiązującego w polskiej rzeczywistości.

Bardzo praktyczną w swej treści publikacją z punktu naszego codziennego funkcjonowania, jako użytkowników drogi, jest książka pt. „Przestępstwo wypadku drogowego”, licząca w sumie 115 stron tekstu,której autorem jestdr Paweł Bucoń, adwokat a zarazem pracownik naukowy. Autor mający wieloletnie doświadczenie praktyczne jak i naukowe, ukazuje zagadnienie wypadku drogowego w określonym ustawodawstwie prawa polskiego. Publikacja może a raczej winna stać się obowiązkową lekturą nie tylko dla specjalistów z zakresu prawa ruchu drogowego, ale także dla wszystkich użytkowników drogi. Zapewne dla wielu z nas może być pomocą i prewencją w codziennym korzystaniu w komunikacji ruchu drogowego.

W kontekście prezentowanych książek ukazanych drukiem, wieńczącą jest publikacja ks. dra Marka Zaborowskiego pt. „Sakramenty święte a zagrożenie życia”. Jest ona niejako zwieńczeniem refleksji zaprezentowanej powyżej książki, ale w nieco innym wymiarze.  Zamieszczona treść na niemal 140 stronach ukazuje zorientowanie się w problematyce prawno - kanoniczno - duszpasterskiej dotyczącej sprawowania sakramentów świętych w niebezpieczeństwie śmierci. Na bazie m.in. źródeł biblijnych Autor starał się ukazać bogactwo sakramentów świętych w niebezpieczeństwie śmierci w życiu chrześcijanina.

Powyższe publikacje to owoc naukowej współpracy wielu osób – specjalistów głównie z dziedziny pedagogiki, prawa, socjologii. Osoby reprezentujące różne środowiska podjęły myśl opublikowania przygotowanych opracowań, które zapewne staną się dla wielu interesującą lekturą. Książki ukazały się w dość krótkim okresie czasowym – na przełomie czerwca i sierpnia br. Ponadto Zespół ten planuje wydawanie kolejnych publikacji, które oparte na badaniach naukowych i wieloletnich przemyśleniach, staną się przydatnymi dla osób z różnych dziedzin życia i działalności. Warto zatem przy okazji tej przypomnieć, że wiedza jest drugim słońcem dla ludzi. Bardzo wielu, a może większość ludzi, aby coś znaleźć, musi najpierw wiedzieć, że to istnieje. Pomocą w drodze do poznania tego, że coś istnieje niech będą także owe publikacje, które świadczą o życiu osób zajmujących się profesjonalnie nauką, czyli wzbogacaniem wiedzy z zakresu różnych dziedzin.

Amicus

Okładki