• Foto-05.jpg
  • Foto-01.jpg
  • Foto-06.jpg
  • Foto-07.jpg
  • Foto-03.jpg
  • Foto-04.jpg
  • Foto-02.jpg
logo2

Ojcem warto być„Nie jest sztuką ojcem zostać. Ojcem być - temu trudno sprostać” - mówi niemieckie przysłowie. Czy na takie wyzwanie gotowy jest dziś mężczyzna, który w sumie dopiero co sam wyrósł z placu zabaw, a już musi bawić własne dzieci? Jan Paweł II rolę mężczyzny ujął zaledwie w czterech, ale za to bardzo mocnych, punktach: „(...) powołany jest do zabezpieczenia równego rozwoju wszystkim członkom rodziny przez: wielkoduszną odpowiedzialność za życie poczęte pod sercem matki; troskliwe pełnienie obowiązku wychowania dzielonego ze współmałżonką; pracę, która nigdy nie rozbija rodziny, ale utwierdza ją w spójni i jedności; dawanie świadectwa dojrzałego życia chrześcijańskiego”. Czy współcześni tatusiowie, a szczególnie ci nastoletni są gotowi do podjęcia takiego wyzwania? Na te i z tym związane pytania próby odpowiedzi podejmą się uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej jaka odbędzie się w dniu 13 grudnia 2022 (wtorek) w Stalowej Woli a zorganizowana przez Akademię Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz Fundację Campus w Stalowej Woli. Początek konferencji: godz. 9:00. Osoby po zgłoszeniu swojego udziału w konferencji poprzez stronę www.pedkat.pl zakładka KONFERENCJE otrzymają link do połączenia się z organizatorami jako, że konferencja będzie prowadzona w formie zdalnej. Ostateczny termin zgłoszeń: 10.12.2022 r.

Coraz częściej słyszymy stwierdzenie, że temat ojcostwa zszedł do lamusa, a z drugiej strony niewiele się czyni, aby powrócić ten temat do ukazania roli i znaczenia ojca w życiu rodziny, narodu, społeczeństwa, Kościoła i to w wielu jego aspektach. Dziś wydaje się, że trzeba wyruszyć w poszukiwania ojca - i nie chodzi tutaj tylko o wymiar czysto ludzki, lecz ojcostwo jako dar, jako zadanie, jako powołanie, jako wezwanie i jako wyzwanie. Wielu z nas ten dar nie zawsze należycie rozumie, często nie rozumiemy jego istoty, znaczenia itp. Dobrze jest, że organizatorzy pomyśleli nad zorganizowaniem kolejnej - jakże ważnej od strony merytorycznej - konferencji naukowej. Warto sobie uświadomić fakt, że w Polsce co dziewiąte dziecko wychowuje się bez ojca, a w Ameryce – co czwarte, z tą tylko różnicą, że Ameryka wyciągnęła wnioski organizując specjalistyczne centra, wspomagające ojców. Liczba dzieci wychowywanych przez samotne matki przestała rosnąć w USA od ok.1997 r. Kościoły i rządy zaczęły pomagać rodzinie przez wspieranie ojców. Obecnie w każdym amerykańskim mieście jest kilka „centrów ojcostwa” i grup wsparcia, w których mężczyźni dzielą się pomysłami i świadectwami na temat dobrego ojcostwa. A kto przywraca ojców dzieciom w Polsce? To jedno z wielu pytań na które uczestnicy konferencją będą starać się odpowiedzieć.

Zapraszamy Państwa zainteresowanych tą tematyką do przygotowania referatu i przedstawienia własnych przemyśleń, które mogą stać się istotną inspiracją do dalszych badań, refleksji osobistej bądź dla innych, a może będzie to okazja do wydobycia z siebie bądź słuchacza odpowiedzi choćby na jedno zasadnicze pytanie: co ja mogę zrobić, aby wesprzeć role ojca, ojca mojej rodziny, ojca moich dzieci, ojca moich znajomych? Bliscy, rodziny nie mają dla nas czasu, bo podobno każdy ma własne życie, ze znajomymi nie jesteśmy szczerzy, bo obawiamy się, że się od nas odwrócą lub staną się naszymi wrogami, a ponadto oni też mają tylko swoje życie i tak naprawdę nie interesuje ich rozmowa, wysłuchanie innych. Czekamy na zgłoszenia i czynny udział w konferencji. Zgłoszenia drogą elektroniczną należy przesłać poprzez stronę internetową www.pedkat.pl zakładka KONFERENCJE a tam znajduje się Karta Zgłoszenia.

Amicus