• Foto nr 01.jpg
  • Foto nr 02.jpg
  • Foto nr 03.jpg
  • Foto nr 04.jpg
  • Foto nr 05.jpg
  • Foto nr 06.jpg
  • Foto nr 07.jpg
  • Foto nr 08.jpg
logo2

Rozpoczęcie Mszy świętejSierpniowe dni w szczególny sposób prowadzą nas ku Maryi. To właśnie w tym miesiącu na szlakach polskich dróg, wprawdzie w nieco mniejszych wymiarach liczbowych, wędrują do wielu Sanktuariów maryjnych pielgrzymi niemal z całego świata. W szczególny jednak sposób począwszy od 14 do 26 sierpnia Polacy chętnie zdążają do Maryi by przede wszystkim oddać Jej hołd, część i uwielbienie. W dniu 14 sierpnia br. w Lipinkach koło Jasła w godzinach wieczornych rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – Metropolity Szczecińsko-kamieńskiego. W procesji na rozpoczęcie Eucharystii wniesiony a następnie poświęcony został feretron z kopią obrazu Maryi Królowej i świętego Józefa, których to obraz w oryginale znajduje się w ołtarzu głównym w starym kościele w Lipinkach. Fundatorem oryginału obrazu Maryi Królowej i kopii jest Ksiądz Arcybiskupa Andrzej Dzięga, który jako kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że gdy Maryja wstępuje z duszą i ciałem do nieba to i dla człowieka niebo się otwiera. Fotogaleria poniżej tekstu.

W homilii wielokrotnie kaznodzieja zachęcał wiernych do zaufania Bogu przez Maryję. Wprost nawiązywał do obecnej sytuacji pandemicznej, która sieje zamęt w świadomości i zachowaniu ludzkim zapominając, że to przecież Bóg jest naszą siłą, że to Maryja jest naszą obroną, ucieczką. Człowieka zapomniał, że swoją ufność winien pokładać w Bogu Stwórcy wszelkiego stworzenia. Niestety ogłupienie dzisiejszą sytuacją powoduje, że zamiast w sytuacji trwogi iść do Boga, często człowiek ucieka od Boga. Jest to daleko idąca nienormalność. Człowiek zachowuje się tak, jakby od niego wszystko zależało. Częstokroć tę sytuację w zamysłach ludzkich tworzą ludzie Kościoła. Ich zachowanie nie ma nic wspólnego z wiarą. Wielu maseczki traktuje jak antidotum na długowieczność, a czasem wydaje się jakby na nieśmiertelność. To jest wyzwanie i znak, że człowiek nie Piera swego życia na wierze, ale często na kłamliwych hipotezach pozbawiających człowieka wolności.

Po Mszy świętej wyruszyła procesja z feretronem. Wierni z zapalonymi świecami krocząc dróżkami Drogi Krzyżowej znajdującej się wokół sanktuarium śpiewając pieśni maryjne odmawiali trzecią część Różańca świętego. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski a główny celebrans udzielił błogosławieństwa Bożego. Uroczystość ta rozpoczęła nowennę do Matki Bożej, której zwieńczenie nastąpi w dniu 22 sierpnia, czyli we wspomnienie Matki Bożej Królowej. Jak już od roku tak i tym razem popłynęły słowa pieśni „Matko Boża Ty zwyciężaj od morza po szczyty Tatr”. Pieśń ta ma w tym czasie nadzwyczajną aktualność w kontekście trwającej pandemii.

Galeria foto z uroczystości

Amicus