• foto_nr_01.jpg
  • foto_nr_02.jpg
  • foto_nr_03.jpg
  • foto_nr_04.jpg
  • foto_nr_05.jpg
  • foto_nr_06.jpg
  • foto_nr_07.jpg
  • foto_nr_08.jpg

Ojciec i synOjcostwo to nie tacierzyństwo, ale to fundamentalna relacja, która kształtuje nas na resztę życia. Wszystko zaczyna się w domu. W ojcowskiej trosce, uważności i cierpliwej wytrwałości wypełnionej miłością. W naszej kulturze dominujące motywy ojcostwa często sprowadzają się do dwóch kwestii: dużej nieobecności w życiu dziecka i nieumiejętności pokazywania swych uczuć. Czy tam winno być? Każda cecha nabiera przez płeć pewnego kolorytu, który – choć trudny do opisania – jest łatwo dostrzegalny, a w każdym razie odczuwany. Żeby dziecko weszło w świat normalny i rzeczywisty, taki, w jakim naprawdę żyjemy, musi to być świat dwupłciowy, a nie tylko kobiecy. Więc być ojcem – to umożliwić dziecku określenie - między innymi - swojej płci i roli w życiu, co decyduje później o możliwości szczęśliwego życia. Zapewne szerzej na ten temat będą prezentowane referaty podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbędzie się 11 grudnia 2018 roku (wtorek) w Stalowej Woli, od godz. 9:30, przy ul. Energetyków 11A. Organizatorem konferencji jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Międzynarodowa Rada Pedagogów Katolickich oraz Fundacja Campus w Stalowej Woli. Ostateczny termin zgłoszeń mija 07 grudnia 2018 roku o godz.24:00. Osoby zainteresowane wystąpieniem prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z pozycji strony internetowej www.pedkat.pl zakładka „Konferencje” i „Karta zgłoszenia”. Po jej wypełnieniu należy na końcu zgłoszenia kliknąć w słowo „Wyślij” i zgłoszenie zostanie automatycznie nam wysłane.

Dobrze wiemy, że rolą ojca jest budowanie w dzieciach wiary w siebie poprzez umiejętne nagradzanie i chwalenie, poprzez podnoszenie poprzeczki w podejmowaniu kolejnych wyzwań i pokazywanie dziecku, że wciąż może sięgać wyżej, może podejmować próby przekraczania własnych lęków i cieszyć się z sukcesów, które dzięki wytrwałości nadchodzą, mimo wcześniejszych porażek. To, co trwale buduje tożsamość i siłę wewnętrzną dziecka, to fakt, że ojciec towarzyszy mu w sytuacjach kryzysowych, że staje w jego obronie, gdy trzeba, daje schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony należy pamiętać, że prawdziwa zdolność mężczyzny to zdolność do uznawania swoich słabości. Każdy z nas ma wady, każdemu z nas coś nie wychodzi i w każdej relacji międzyludzkiej rozwój dokonuje się poprzez kryzysy. Zawsze przychodzą momenty trudne, które obnażają nasze wady, nasze słabości. Właśnie tutaj jest moc bycia mężczyzną, moc ojcostwa.

Jak to jest naszym zwyczajem z racji na daną tematykę konferencji przygotowujemy także i wydajemy drukiem publikację książkową nawiązującą do danej tematyki. Teksty związane z tematem danej konferencji należy przesyłać nie później jak do 30 dnia licząc od dnia konferencji. Wymagania redakcyjne tekstu zostały zamieszczone na naszej stronie internetowej w dziale „Czasopisma”. W przypadku wolnego miejsca w publikacji przyjmiemy tekst od osoby, która nie uczestniczyła czynnie w konferencji. Ta sprawa jednak jest podyktowana warunkiem wolnego miejsca w danej publikacji. Zapraszamy na konferencję pracowników, studentów i każdego, komu bliska jest problematyka z zakresu ojcostwa, i zagadnień z tym związanych. Pozdrawiamy Państwa i każdemu mówimy: Do zobaczenia.

Amicus