• foto_nr_01.jpg
  • foto_nr_02.jpg
  • foto_nr_03.jpg
  • foto_nr_04.jpg
  • foto_nr_05.jpg
  • foto_nr_06.jpg
  • foto_nr_07.jpg
  • foto_nr_08.jpg

Tym razemRazem w modlitwie przenieśmy się na chwilę bardziej na południe Europy – a konkretnie na południe Węgier do znanego i pięknego miasta Szeged. To właśnie tu 09 listopada br. przez cały dzień odbywały się uroczystości upamiętniające 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. A warto dodać, że Węgrzy w takich chwilach są razem z Polakami i to nie tylko w tym zakątku Węgier. W wielu ośrodkach tego kraju już od kilku tygodni organizowane są konferencje, spotkania, koncerty, sesje, mające na celu podkreślenie jedności węgiersko-polskiej z racji na przeżywamPrzed Krzyżem Katyńskimy Jubileusz Narodowy. Tym razem na zaproszenie organizatorów Uroczystości z okazji Niepodległości Polski znalazłem się w Szeged. Przybył tu także Jego Ekscelencja Ks. Abp Andrzej Dzięga – Metropolita Szczecińsko-kamieński, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej w neoromańskiej katedrze w Szeged, która jest czwartym pod kątem wielkości kościołem na Węgrzech. (Fotogaleria poniżej tekstu).

Wpierw przed południem o godz. 10:00 odbyło się otwarcie wystawy dotyczącej ukazania młodych bohaterów polsko-węgierskich na rzecz obu Narodów. Następnie o godz. 11:00 rozpoczęła się sesja naukowa poświęcona przeglądowi wydarzeń historycznych prowadzących ku wyzwoleniu Polski i Węgier na przestrzeni kilku wieków. Tę część uroczystości przygotowana została wespół z IPN w Krakowie. Warto dodać, że w uroczystości udział wzięła liczna grupa młodzieży ze szkół miejscowych z Szeged. Następnie o godz. 16.00 odbył się Apel Poległych przy Krzyżu Katyńskim poprowadzony przez żołnierzy z Przemyśla. Oprócz modlitewnego spotkania w intencji obu krajów przywołano epizody z historii wskazujące na drogę budowania przyjaźni w ostatnim stuleciu. Następnie o godz. 17.00 Pani Lidia Książkiewicz wykonała koncert organowy. Zwieńczeniem trwających uroczystości była Msza święta o godz. 18.00 w intencji Polski i Węgier celebrowana przez Abpa Andrzeja Dzięgę (Szczecin) i bp. László Kiss-Rigó (Szeged). Ks. Abp A. Dzięga wygłosił kazanie w którym nawiązał do wątków historycznych obu Narodów. Głównym organizatorem świętowania było Stowarzyszenie Kulturalne Polsko-Węgierskiej Przyjaźni w Segedynie. Polskę reprezentowały delegacje ze Szczecina, Stalowej Woli, Skierniewic, Krakowa, Przemyśla, Rzeszowa, Radomia.

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Uroczystości w Szeged wpisują się w panoramę wydarzeń jubileuszowych nie tylko organizowanych w Polsce. Wspólne świętowanie to droga umacniania więzi, budowania mostów przyjaźni, ugruntowanie wypracowanych form bliskości. Niech zatem owa droga będzie wielką autostradą na której każdy mający dobrą wolę współpracy może się znaleźć.

Fotogaleria z Uroczystości

Amicus