• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Msza świętaKażdy zgodzi się z myślą, że prawdziwa przyjaźń to doskonała harmonia tego, co ludzkie z tym, co boskie. I nie dziwi nas stwierdzenie, że przyjaźń jest chyba największym darem, jaki mądrość może ofiarować, aby uczynić szczęśliwym całe życie. Każdy z nas w sposób naturalny pragnie przyjaźni, stąd by zapragnąć przyjaźni nie potrzebujemy wiele czasu, lecz sama przyjaźń jest owocem, który dojrzewa powoli. Można i należy kolejny raz powiedzieć, że dla nas Polaków – Przyjacielem w sensie szeroki jest Naród węgierski. Nie trudno spotkać Polaka, który by w swoim życiu nie doświadczWspólna biesiadaył przyjaźni polsko-węgierskiej. W dniu 28 października br. (niedziela) w kościele św. Stefana w Warszawie na liturgii Mszy świętej zgromadzili się zarówno Węgrzy jak i Polacy. Okazją do wspólnej modlitwy była 62. rocznica wybuchu antykomunistycznego powstania na Węgrzech. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ks. Abp Andrzej Dzięga – Metropolita Szczecińsko-kamieński. Wśród zaproszonych przez Ambasadę Węgierską w Warszawie na wspólną modlitwę był ks. prof. Jan Zimny, który od ponad 40. lat współpracuje z wieloma grupami węgierskimi. Świątynia wypełniona wiernymi stała sięwspólnym domem, gdzie każdy ma poczucie troski o drugiego człowieka.

Trzeba mocno podkreślić, że przyjaźń jest najpiękniejszym ze wszystkich prezentów, jakimi możemy zostać obdarowani, aby szczęśliwie ukształtować swoje życie. Jeśli przyjaźń zbudujemy na fundamencie wiary staje się ona wówczas źródłem siły, mocy. Jest niepodważalną prawdą, że dzięki przyjaźni z wieloma Węgrami zdobyłem wielkie bogactwo serca i ducha. Moi Przyjaciele – Węgrzy – przy boku których często staję, są ważną cząstką mojego życia i to w znaczeniu nie tylko czysto ludzkim, ale także duchowym. Ilekroć społeczność węgierska żyjąca na polskiej ziemi organizuje spotkania, szczególnie modlitewne, staram się być obecny i to nie tylko w imię wierności przyjacielskiej, ale z potrzeby serca. Dzisiejsza uroczystość wspominająca i ogarniająca bohaterów tamtych dni węgierskich, była wielką lekcją historii, pamięci i jedności duchowej. Ks. Arcybiskup w sposób sobie właściwy – jako wielki erudyta – w homilii ukazał w sposób plastyczny a zarazem konkretny piękne, wspólne karty historii obu Narodów. Podkreślił, że wciąż istnieje potrzeba budowania i umacniania wspólnych relacji we wszystkich aspektach życia: społecznego, gospodarczego, politycznego, ale także duchowego.

Na zakończenie Mszy świętej słowo podziękowania za wspólną modlitwę przekazała Pani dr Orsolya Zsuzsanna Kovács – Ambasador Węgier w Warszawie. Jako potwierdzenie przyjaźni polsko-węgierskiej przytoczyła kilka wspólnych kart z historii obu Narodów. Zwieńczeniem uroczystości była wspólna agapa podczas której oprócz wspomnień dotyczących wieloletniej współpracy nakreślono kolejne zadania mające na celu prowadzenie wspólnych projektów na rzecz młodzieży, środowisk kulturalnych, sportowych, akademickich, duszpasterskich. Ks. Abp udzielił szerokiego wywiadu telewizji węgierskiej, która przygotowuje specjalny program z okazji 100. lecia niepodległości Polski. Program zostanie wyemitowany 11 listopada br.

Amicus