• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Msza św. na rozpoczęcie EDKMZnana sentencja łacińska od wieków powtarzana, że „amicos res secundae parant, res adversae prabant - rzeczy pomyślne przyciągają przyjaciół”, jest wciąż aktualna. Nie będzie tu mowy o sukcesach, ale chcemy wypowiedzieć prawdę, obwieścić radosną nowinę, że dziś od godzin popołudniowych gościmy grupy młodych Przyjaciół przybyłych z kilku państw na „Europejskie Dni Kultury Młodzieży”. Zorganizowanie międzynarodowego spotkania, gdzie każda z grup przywozi ze sobą wielkie bogactwo, w tym nieco inną kulturę, inne oczekiwania, marzenia, wymaga ze strony organizatora nieco odwagi. Ale, jak mówi mądrość łacińska, „audaces fortuna iuvat - odważnych szczęście wspiera”, tak również nas organizatorów spotkania rzeczywiście treść mądrej sentencji wzmacnia w podejmowaniu nowych pomysłów i nowych działań. Należy podkreślić, że szczęśliwy jest ten, który pomaga innym. Dobro bowiem nie rodzi się ze zła, a jasne układy tworzą wiernych przyjaciół. Fundacja Campus w Stalowej Woli od paru lat zaangażowana jest w pomoc młodym między innymi poprzez organizowanie wielu różnych projektów w tym: konferencji, spotkań, wizyt. Już od godzin południowych oczekiwaliśmy na przybycie grup zagranicznych. Powitania jakie miały miejsce pełne serdeczności, bliskości kolejny raz potwierdziły tezę, że daje dobrze, daje wiele ten, kto daje z podarunkiem szczery uśmiech.

Po zakwaterowaniu poszczególnych grup o godz. 18:00 czekał na Gości świąteczny obiad. Z tej racji, że wielu przybywających cały dzień spędziło na podróżowaniu, o godz. 19:00 udaliśmy się do miejscowej kaplicy w Bojanowie, gdzie wspólnie modlitwą rozpoczęliśmy spotkanie. Mszy świętej przewodniczył ks. prof. Jan Zimny, który jest głównym inicjatorem tego wydarzenia wraz z grupą studentów i absolwentów różnych uczelni. W koncelebrze udział wzięli kapłani, którzy przybyli wraz z grupami młodych zaś zespół muzyczny ze Słowacji przygotował oprawę muzyczną. Liturgia Mszy świętej stała się istotnym elementem integracyjnym w duchu jedności z Chrystusem. Przeżywamy miesiąc maj dał powód do tego, by w modlitwie wspólnej wystąpił akcent maryjny.

Po Mszy świętej i krótkiej przerwie na zorganizowanie się w miejscu zakwaterowania o godz. 20:00 wszystkich przybyłych w sposób oficjalny i uroczysty powitali gospodarze miejsca i organizatorzy. Wśród witających byli m.in. wspomniany ks. J. Zimny, ks. Marcin Świeboda, mgr Karolina Psonka, mgr Szymon Psonka, pracownicy ośrodka i zaproszeni miejscowi goście. W ramach tego ważnego akcentu powitania każdy gość otrzymał specjalny ekwipunek jako dar serca. Ten poniekąd zapoznawczy wieczorek wypełniony wzajemną radością, bliższym poznaniem i ugruntowaniem już zbudowanych dotychczas pięknych relacji, ukazał potrzebę jednoczenia ludzkich serc i umysłów. Po chwilach serdeczności nadszedł czas na wypoczynek. Kolejny bowiem dzień zaplanowany został jako dzień rozgrywek sportowych, stąd dobry sen zapewne stanie się szansą na kumulację nowych sił.

Amicus