• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Podczas Mszy świętejIntensywność życia to rzeczywistość równa maksymie, która mówi, że za intensywnością mogą jedynie nadążyć zegarki, choć i te niekiedy nsię opóźniają. Jeśli intensywności przyświecają właściwe i wartościowe cele, należy zmierzać ku ich realizacji. Realizacja nowego wyzwania zawsze stawia nam pytania. Jest jeszcze głęboka noc, daleko do pełnego sobotniego poranka, słychać wyraźy śpiew słowików, które za piosenką idąc – spać nie dają. Czas na drogę. Na szczęście jest piękna wiosenna aura, która dodaje animuszu. Droga. Pierwszy odcinek pozwala na nieco spokojniejsze przemierzanie jej z racji na w miarę dobre rozeznanie w terenie. A kiedy już słońce otuliło ziemię swoim blaskiem, wzdłuż trasy towarzyszyły widoki bieszczadzkich wzniesień. Za chwilę granica. Teraz by ją przekroczyć GRatulacji z racji na DHCwystarczy dosłownie kilka sekund i już jest się u sąsiadów. Ponieważ dziś trasa wolna od mobilków, stą iście ze stoickim spokojem można podróżować. Dochodzi godzina dziesiąta przed południem. Za chwilę nastąpi powitanie, wzajemna radość z obecności, i uwagi do scenariusza na najbliższe godziny. Jesteśmy w Kapuszanach (Słowacja). Udajemy się teraz do świątyni, gdzie za kilka chwil przybędzie Abp Bernard Bober – Metropolita Koszycki, który będzie przewodniczył uroczystości podczas której, między innymi grupa młodzieży, która 06 maja br. przybędzie na Europejskie Dni Kultury Młodzieży do Stalowej Woli, przyjmie sakrament bierzmowania.

Rozpoczyna się Msza święta. Oprawę liturgiczną – szczególnie od strony muzycznej - przygotowała zarówno młodzież jak i miejscowy zespół instrumentalno-muzyczny wraz z lokalnym chórem. Gdy rozpoczyna się ich śpiew, spontanicznie rodzą się mi skojarzenia z niedawno przeżywaną liturgią w czasie tegorocznego Triduum Sacrum w Wiecznym Mieście. Wyczuwa się duchowy klimat, a tym samym przeżywa podniosłość uroczystości. Po pozdrowieniu wstępnym na rozpoczęcie Mszy świętej, Ksiądz Arcybiskup kieruje słowa powitania do zebranych w świątyni: kapłanów, młodzieży, rodziców i wszystkich wiernych. Ponadto podkreśla szczególną łączność jaka od kilku lat trwa pomiędzy parafią Kapuszany, diecezją koszycką a grupą osób z Polski. Wiele było dotychczas różnych spotkań, rozmów, faktów, projektów, które pozwoliły zbudować mosty przyjaźni. Wiele osób z dzisiejszej wspólnoty już gościło w Polsce na zaproszenie Katedry Pedagogiki Katolickiej czy Fundacji Campus w Stalowej Woli. W dniach od 06 do 10 maja br. przybędzie kolejna grupa ze Słowacji, by wraz z młodzieżą z innych krajów razem świętować, cieszyć się, modlić, budować jedność, planować kolejne piękne i szlachetne rzeczy. To jest cel życia. Taki cel przyświeca tym inicjatym - pozwala realizować zasady życia katolickiego, a ponadto daje tym samym prawo, przyzwolenie na intensywność życia.

Powoli kończy się liturgia Mszy świętej. Jeszcze podziękowania, życzenia, kolejne zaproszenia. Jest ich wiele. Obejmują wiele środowisk: Kapuszany, Koszyce czy Presov. Należu ufać, że na wszystko przyjdzie czas. Teraz spotkanie z tymi, którzy za trzy tygodnie gościć będą w Stalowej Woli. Trzeba omówić pewne kwestie organizacyjne. Program spotkania wyjątkowo zapowiada się bogaty, wielokulturowy. No i dobrze. Udajemy się wraz z Księdzem Arcybiskupem na wspólne biesiadowanie. Na początek modlitwa i specyfiki słowackiego menu. Konsumpcja wyśmienitości lokalnej kuchni nie przeszkadza w prowadzeniu twórczych, a zarazem konkretnych, ważnych rozmów związanych z EDKM. Chcę zaznaczyć, że z grupą młodzieży z Kapuszan przyjedzie ks.ThLic Štefan Oslovič, PhD. wikariusz z parafi Kapušany, który 08 maja br. (wtorek) o godz. 18:00 przewodniczył będzie Mszy świętej w Stanach, która w tym roku obchodzi Jubileusz 200-lecia powstania. W program Jubileuszu włączą się więc uczestnicy EDKM modlitwą i innymi formami swojej obecności. A kiedy nastąpił czas zwieńczenia uczty przy stole, po przyjacielskim pożegnaniu rozpoczął się powrót d domu. Choć gdy wielu mnie pyta, gdzie mój dom, odpowiada: mój dom jest tam, gdzie jestem.

Amicus