• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Wielka SobotaRzym - stolica chrześcijaństwa, groby świętych Apostołów Piotra i Pawła, miejsce posługi biskupa Rzymu, Papieża, Ojca Świętego. Tak niedawno to miejsce było miejscem spotkania wielu Polaków z Wielkim Rodakiem dziś już Świętym Janem Pawłem II. Właśnie te myśli przyświecają każdemu ilekroć pielgrzymuje się do Stolicy Apostolskiej – do grobów Apostołów, a szczególnie do grobu Świętego Jana Pawła II. Stając w miejscach uświęconych krwią męczenników, uświadamiamy sobie jeszcze mocniej czym jest chrześcijaństwo. Modlitwa u grobu Apostołów - to dla każdego człowieka, a szczególnie człowieka wiary, nie tylko ogromne przeżycie lecz umocnienie wiary w Boga. Jest poranek Wielkiego Czwartku, ruszamy w grupie międzynarodowej kilkuosobowej do Rzymu, by przeżywać Święte Triduum Sacrum. Przed nami w sumie niemal 1800 km w jedną stronę drogi. Świadomość celu pomniejsza wszelkie lęki i obawy związane z podróżą. Pierwszy odcinek pielgrzymiego szlaku wiedzie przez Duklę, Kapusany, Presov, Koszyce (Słowacja), gdzie zatrzymaliśmy się na słowacką dobrą kawę. W czasie drogi wyraźnie już odczuwa się klimat aury wiosennej, a jeszcze bardziej atmosferę przeżywania czasu Triduum Sacrum i zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Po przejechaniu kolejnych 200 kilometrów na chwilę zatrzymaliśmy się na ziemi węgierskiej, gdzie ku naszemu zdziwieniu można było ze strony obsługi węgierskiej usłyszeć język polski. Wprawdzie akcent nie pozwolił ukryć pochodzenia, to ten fakt wprawił nas w zdumienie iż młodzi Węgrzy starają się nawiązywać z nami kontakt także poprzez język. Lekko w godzinach popołudniowych byliśmy już na miejscu pierwszego etapu podróży. Po chwili rozpoczęliśmy ważne rozmowy z Panią Moniką Molnar-Sagun – Prezesem Stowarzyszenia Katolików Polskich p.w. św. Wojciecha na Węgrzech. Przedmiotem rozmów oprócz EDKM były kwestie sympozjum polsko-węgierskiego, dalszej współpracy i jej rozwoju na wielu odcinkach życia. W godzinach wieczornych to jest o godz. 17:00 wzięliśmy udział w we Mszy świętej Wielkiego Czwartku w Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie. Ponieważ kolejny dzień stawiał nam wielkie wyzwania w postaci przemierzenia drogi z Budapesztu do Rzymu, by zdążyć na czas i wziąć udział w Wielkopiątkowym nabożeństwie w Bazylice św. Piotra udaliśmy się na odpoczynek.

Dzień 30 marca, godz. 2 rano – pobudka, expressowe śniadanie i ruszamy w drogę do Rzymu. Trasa wiedzie przez znaczną część Węgier, a następnie Słowenię. Cudowna, wiosenna, słoneczna pogoda prowokuje do zatrzymania się i podziwiania piękna krajobrazu. Świadomość dalszego programu nie pozwala na aż taki komfort. Trasa prowadząca wśród wzgórz, gór i przeuroczych terenów nie wszystkim pozwala na drzemkę po krótkiej nocy spoczynku. Jesteśmy pełni podziwu i autentycznej radości z decyzji odwiedzenia Wiecznego Miasta i udziału w nabożeństwach, którym przewodniczył będzie Ojciec Święty Franciszek. Tu na trasie doświadczamy iście letniej pogody. Dochodzi godzina 14:30 i dojeżdżamy do Wiecznego Miasta. Za chwilę udamy się do Prefektury po bilety na udział w nabożeństwach Wielkiego Piątku, Wielkanocy. Tak też się dzieje. O godz. 17:00 w Bazylice św. Piotra w Rzymie bierzemy udział w liturgii Wielkiego Piątku zaś o 21 w Koloseum w Drodze Krzyżowej. Późną porą wracamy na nocleg. Kolejny dzień – Wielką Sobotę – od godzin porannych do godz. 21:00 poświęciliśmy na zwiedzanie Rzymu. Nawiedzamy także Gróg Świętego Jana Pawła II, gdzie jest sposobność spokojnej modlitwy. Wieczorem wzięliśmy udział w kościele św. Stanisława Kostki w Rzymie w Liturgii Wielkiej Soboty, której przewodniczył Abp Edward Nowak pochodzący z diecezji przemyskiej. Łączymy się duchowo z Wami Drodzy Czytelnicy i pozdrawiamy każdego z Was od Grobu Apostołów.

Amicus