• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Skrzydlata wolnośćWolność człowieka, w tym wolność słowa jest jedną z najcenniejszych wartości człowieka i społeczeństwa. Wolność ma wiele twarzy. Wolność można postrzegać, traktować w wielu aspektach, występuje we wszystkich obszarach życia ludzkiego. Już w starożytności była ona przedmiotem refleksji znanych myślicieli takich jak Arystoteles, Platon, Kant czy Hegel. Trzeba zauważyć, że jednym z fenomenów filozofii godnych uwagi jest to, że jej główni aktorzy i ich poglądy się nie starzeją, lecz pozostają zawsze aktualni i zawsze prowokujący, gdyż nieustannie stanowią wyzwanie dla naszego myślenia o nas i o świecie. W centrum wielu tekstów stoi pojęcie wolności. Wolność wynosi człowieka w ujęciu wielu filozofów ponad wszystkie rzeczy świata. Stanowi ona jednak też największy problem, jaki człowiek ma do rozwiązania. Kto jest wolny, musi rozmyślać nie tylko o tym, jaki użytek chce faktycznie z wolności uczynić. Musi rozmyślać raczej o tym, jaki użytek uczynić z niej powinien. Te nurtujące kwestie w wielu wymiarach i aspektach zapewne staną się przedmiotem dyskusji i wystąpień prelegentów podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej jaka się odbędzie 17 kwietnia 2018 roku (wtorek) w Stalowej Woli, a organizowanej przez Katedrę Pedagogiki Katolickiej KUL i Fundację Campus w Stalowej Woli. Wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko pojętej wolności zapraszamy do zgłaszania swego czynnego udziału. Na wyraźną prośbę Państwa przedłużamy wyjątkowo termin przyjmowania zgłoszeń na konferencję do dnia 12 kwietnia 2018 roku poprzez stronę internetową www.pedkat.pl W zakładce strony „Konferencje” znajduje się „Karta zgłoszenia” którą po wypełnieniu należy przesłać automatycznie.

Każdy zgłaszający swój udział w konferencji otrzyma drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Konferencja rozpocznie się o godz. 9:30 w Stalowej Woli, ul. Energetyków 11A. Najpierw uczestnicy wysłuchają 3 wystąpienia w ramach sesji plenarnej po czym nastąpi przerwa kawowa. W następnym etapie rozpocznie się praca w sekcjach, które zostanie zwieńczona podsumowaniem i wspólnym obiadem. Osoby, które wezmą czynny udział w konferencji mogą do dnia 17 maja br. przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tekst artykułu w wersji elektronicznej liczący minimum 21 tysięcy znaków wraz ze streszczeniem w języku polskim i angielskim i słowa kluczowymi, wykazem literatury. Przewidujemy, że monografia poświęcona wolności ukaże się jeszcze w maju i zostanie autorom tekstu przesłana na wskazany adres.

Pozostaje nam więc zaprosić Państwa do czynnego udziału w tym wydarzeniu i życzyć spokojnego i twórczego myślenia w przygotowaniu wystąpienia na konferencję na temat wolności. Jesteśmy przekonani, że tematyka wolności jest tak rozległą kwestią, że każdy niezależnie od swej profesji, kierunku studiów będzie mógł przygotować referat a później tekst korespondujący z wolnością. Słusznie zauważył i powiedział Święty Jan Paweł II na temat wolności, że „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”. Zapewne wciąż pozostaje wiele dylematów związanych z wolności, jej rozumienia i zrozumienia. Myśliciel XX wieku ks. prof. Józef Stanisław Tischner powtarzał: „W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością?”. Być może to właśnie Państwo w swoich wystąpieniach podczas konferencji zaproponujecie co należy zrobić z wolnością którą mamy.

Amicus