• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Budowanie autorytetuW dzisiejszych czasach bardzo ważnym aspektem pracy zawodowej czy życia prywatnego, jest bycie dla kogoś autorytetem. Ma to szczególne znaczenie dla managerów w firmach w stosunku do swoich pracowników oraz rodziców – dla swoich dzieci. Bezpośrednią korzyścią z bycia autorytetem w oczach innych jest obdarzenie szacunkiem i uznaniem. Ludzie podążają za tymi, którzy są dla nich wzorem i choć jest to ważne, często wymaga czasu. Do zbudowania autorytetu prowadzą trzy główne filary: charyzma i zasady, wykształcenie i doświadczenie oraz wiek i pozycja. Warto wziąć sobie do serca każdy z tych trzech filarów i traktować je jako filozofię życia: być wiernym swoim zasadom, dzielić się zdobytą wiedzą i podawać rękę tym, którzy dopiero wspinają się na szczyt. Jestem przekonany, że dzięki temu będziemy wzbudzać szacunek i uznanie u innych. Nasz charakter i wartości moralne, którymi się w życiu kierujemy, wymagają lat pracy. Jest to też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i reagowania w trudnych sytuacjach. Jeżeli chcemy budować swój autorytet w aspekcie doświadczenia i wykształcenia, to dać należy szansę innym ludziom – powiedzieć im, co już potrafisz, co Twoim zdaniem działa, a co nie działa – dzielić się tym. Zapewne szerzej na ten temat będzie okazją wysłuchać wystąpień prelegentów podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej na temat: Autorytet w życiu człowieka, społeczeństwa, Kościoła i Narodu”, która tym razem odbędzie się 20 lutego 2018 roku (wtorek) w Stalowej Woli, ul. Energetyków 11A. Będzie to kolejna cykliczna konferencja poświęcona autorytetowi. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 10 lutego 2018 roku. Czas więc już teraz zgłosić swój udział poprzez stronę internetową: pedagogika@pedkat.pL  

 

Dzisiaj publicyści i socjologowie mówią, że nastąpił kryzys autorytetów. Ludzie nie mają wzorców do naśladowania. Brakuje zasad i praw moralnych, na których można oprzeć swoje życie. Niestety również w Kościele widać narastający problem z autorytetami. Z mediów co jakiś czas docierają do nas informacje o upadkach ludzi, którzy byli wzorami dla innych. Obecnie większość chrześcijan mówi, że Pismo Święte jest najwyższym autorytetem w dziedzinie wiary. Stwierdzając to jednak pośrednio mówimy, że istnieją inne autorytety. Zapewne nikt z nas nie miałby problemu z wymieniem tych „pomniejszych” autorytetów. Zapewne byliby to pasterze, liderzy, teologowie, myśliciele i reformatorzy, pisarze i autorzy książek chrześcijańskich. My chrześcijanie mamy solidne grono takich „mniejszych” autorytetów.

Jak w praktyce budować autorytet? Odpowiedź, jak wiele związanych z pytaniami dotyczącymi ludzi, nie jest prosta. Zatem aby odpowiedzieć na pytanie jak budować autorytet — warto przede wszystkim przeanalizować źródła autorytetu. Nie istnieje jedynie słuszna recepta czy też przepis na budowanie autorytetu. Na budowanie autorytetu wpływa bardzo wiele elementów często niezależnych od nas. Spójność zachowania, to bardzo ważny obszar, który wpływa na sukces na drodze zdobywania i utrwalania autorytetu. Właściwością, która w trwały sposób wpływa na budowę, utrzymanie i wzmacnianie autorytetu jest autentyczność i skuteczność. Nie można mówić o budowaniu autorytetu, jeżeli osoba, która chce takowy posiąść nie jest gotowa ponosić odpowiedzialność, za siebie i innych. Autorytet, to również sztuka budowania go poprzez wygląd zewnętrzny, postawę, mowę ciała i stosowany styl ubierania. Warto pomyśleć nad sobą, nad możliwością budowania własnego autorytetu. W tym zapewne mocą stanie się organizowana konferencja naukowa poświęcona tym zagadnieniom na która już dziś serdecznie zapraszamy.

Amicus