• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Zespół Pośpieszalscy w BolesławcuNadszedł czas powrotu do Polski i do domu. Po czterodniowym pobycie we Francji ruszyliśmy do Bolesławca, by tu zatrzymać się na mały odpoczynek. Jak się okazało po przyjeżdzie na miejsce, wieczorem ma się rozpocząć koncert kolęd w wykonaniu „Pośpieszalskich”. Wielu zapewne doskonale kojarzy sobie Jana Pośpieszalskiego, który w TVP prowadzi program „Warto rozmawiać” – jest to cykliczny, publicystyczny program telewizyjny. Jan Pośpieszalski jest jednym z dziewięciorga rodzeństwa, którzy wszyscy posiadają nadzwyczaj znakomite uzdolnienia muzyczne. Jan Pośpieszalski oprócz tego, że jest muzykiem, to jest aranżerem i kompozytorem, dziennikarzem i publicystą, autorem programów radiowych i telewizyjnych. Tym razem w Bolesławcu – zresztą kolejny już raz - zaprezentowali 01 stycznia w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Orzeszkowej 3 wraz z całą rodziną Noworoczny Koncert Kolęd. Pospieszalscy to jedna z najbardziej znanych muzycznych rodzin. Dwa pokolenia muzyków, raz do roku, około Bożego Narodzenia występują wspólnie, tworząc orkiestrę złożoną z kilkunastu osób o tym samym nazwisku. Na program koncertu złożyły się autorskie opracowania znanych polskich kolęd, a także kilka utworów skomponowanych przez Pospieszalskich.

Osobiście miałem okazję i szczęście wziąć udział w koncercie, a to dzięki propozycji ks. Piotra Kruczyka, który stał się inspiratorem naszego pobytu w Bolesławcu na noclegu w jedną i drugą stronę pielgrzymki do Francji. Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory wykonane w różnorodnej stylistyce m.in. klasycznej, folkowej, etnicznej, rytm & blues, wokalnej czy chóralnej. Pospieszalscy, którzy wystąpili przed bolesławiecką publicznością to: Basia, skrzypce, śpiew; Lidia, śpiew, bębenek; Natalia, flet, śpiew; Paulina, flet, śpiew; Barbara i Ewa, fortepian, śpiew; Magda, śpiew; Franek, kontrabas, gitara basowa, śpiew; Janek, gitara, kontrabas, śpiew; Karol, gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew; Łukasz, fortepian, klawisze, śpiew; Marcin, skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew; Mateusz, saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew; Marek, saksofon, klarnet, śpiew; Mikołaj, kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew; Nikodem, perkusja, śpiew; Szczepan, trąbka, śpiew.

Na przełomie 2016 i 2017 roku rodzina Pospieszalskich zagrała na trasie około 20 koncertów – 6 spośród nich odbyły się za granicą m.in. w Lyonie, Wiedniu oraz Lwowie, Samborze, Żytomierzu i Kijowie. Wszędzie towarzyszyły im komplety widzów niezależnie czy koncert był biletowany, czy też nie. Kościoły mieściły często ponad 2 tysiące osób. Kiedy na początku lat 90. tych Pospieszalscy nagrali pierwszą swoją płytę z kolędami, części obecnego składu nie było jeszcze na świecie. Program z tego albumu kilkakrotnie rejestrowała TVP, a kolędy ich weszły na stałe do repertuaru rozgłośni radiowych. Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, współpracujący z wieloma artystami m.in.: Michał Urbaniak, Voo Voo, 2TM,23, Zakopower, Arka Noego, New Life M, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek, Adam Strug, Daga Dana, Janusz Prusinowski Trio, Wojciech Mazolewski itp. Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra kameralna, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra dęta. Polskie pastorałki i kolędy brzmią w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych jazzowych i rockowych aranżacji.

Koncert w dniu 01 stycznia w Bolesławcu jest żywym przykładem, jak współczesnym językiem, osadzonym w narodowej kulturze, można atrakcyjnie wyrazić uniwersalne, chrześcijańskie treści. Jest też dowodem, że najlepszym miejscem przekazu religijnej i polskiej tradycji, jest rodzina. W czasach zapaści demograficznej tak liczne rodzeństwo, połączone wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania.

Amicus