• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

U stóp Figury św. Jana PAwła II w Ploërmel Dzień 29 grudnia br. przeżywając z dala od ojczystego kraju był dla całej grupy - po brzegi wypełniony - wielogodzinną podróżą, modlitwą, pamięcią o bliskich i solidarnością z broniącymi Krzyża. Poranek rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy i biesiady porannej. Bacząc skrupulatnie na dość długą perspektywę drogi i przemierzenia jej w ciągu jednego dnia, ponad 1200 km, to sprawiło, że już przed godz. 9:00 byliśmy w drodze do miejscowości Ploërmel, gdzie znajduje się Figura św. Jana Pawła II, o której w ostatnim czasie jest tak głośno z racji na wyrok sądowy nakazujący usunięcie Krzyża z Figury. Wiele mówiono nałamach prasy czy w innych mediach. Chcieliśmy jako przedstawiciele wspólnot akademickich z Polski, Słowacji i Ukrainy stanąć w duchu solidarności z broniącymi Krzyża, ale i w duchu modlitewnym u Jego stóp, by powierzyć sprawy "biednej" Francji, Europy, naszych Ojczyzn. Jednak nasza obecnośc oprócz modlitwy miała być  wyrazem solidarności z tymi, którzy bronią Krzyża zakotwiczonego w Figurę Jana Pawła II. Odległość 581 km dzieląca nas od miejsca noclegu do Ploërmel przemierzyliPrzy grobie św. Iwośmy dość sprawnie mimo rozpoczynającego się weekendu.. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy pobyt od modlitwy. OKazało się też, że wdość krótkim czasie gdy staliśmy przed Figurą zjawili się niemal w tempie ekspresowym mundurowi samochodem by dokonać wizytacji miejsca. Okazało się, że co kilka chwil podjeżdżali pielgrzymi samochodami na różnych rejestracjach by poprzez modlitwę i nawiedzenie tego miejsca również wyrazić solidarnośc w obronie Krzyża i Figury św. Jana Pawła II. Fakt ten potwierdza wciąż szerokie zainteresowanie sprawą Krzyża będącego integralną częścią Figury św. Jana Pawła II. Niektórzy widząc flagi Polski, Ukrainy i Słowacji, jakie mieliśmy ze sobą, chętnie podejmowali z nami dialog.

Na ten dzień czyli 29 grudnia w programie mieliśmy nawiedzenie Grobu św. Iwo – Patrona prawników znajdującego się w uroczym zakątku Francji w Tréguier (Bretania) w jednym z kościołów gotyckich. Wprawdzie odległość pomiędzy tymi dwoma miejscowościami wynosiło 160 km, ale czekał nas powrót na nocleg oddalony o ponad 580 km. Do Tréguier przybyliśmy kilka minut po godz.16:00. Po wspólnej i indywidualnej modlitwie u Grobu św. Iwo był czas na zwiedzanie pięknego kościoła, zabytkowej części miasta i bliższe poznanie kultu św. Iwo, historii i dziejów miasta. Był to szczególny czas dla braci studenckiej jako, że niemal wszyscy pielgrzymi to studenci prawa. Tuż przed godz. 19:00 wyruszyliśmy do La Ferte Sous Jouarre – miejsca noclegu. Dochodziła godzina 2:00 po północy 30 grudnia, gdy przybyliśmy na miejsce odpoczynku.

Jutro a właściwie dzisiaj czyli 30 grudnia czeka nas kolejny i bogaty program. Tym razem przemierzać będziemy zakątki Paryża zwiedzając i poznając historię miejsc, zabytków, które wiele z nich ma związek także z Polską. Pomimo, że w ciągu trzech dni na liczniku wybiło nam już niemal 3 tysiące km, to świadomość poznawania tak wspaniałych miejsc, zakątków, a ponadto przeżywając wiele spotkań, wciąż towarzyszy chęć bycia aktywnym. Trudno jest słowami oddać to wszystko co jest udziałem serca, umysłu. Można wprost powiedzieć, że mamy wielką Ucztę, która z jednej strony jak na dni kończącego się roku jest pięknym jego zwieńczeniem, a z drugiej strony stojąc u progu Nowego Roku 2018 wchodzimy z nowymi przeżyciami wzbogaconymi wartościami duchowymi, kulturalnymi, patriotycznymi, przyjacielskimi. Kolejne dni – mamy taką nadzieję – również obfitować będą we wspaniałe chwile, głębokie przeżycia, szczere spotkania.

Amicus