• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

W obecności Rektora i DziekanaBudowanie jedności narodów to zadanie każdego człowieka. Piękny przykład w tym działaniu dał nam Święty Jan Paweł II, który poprzez swoją posługę starał się budować jedność tam i wśród tych, gdzie było to tylko możliwe. Od pewnego czasu na niniejszej stronie informowaliśmy Państwa o mającym powstać Parlamencie Młodzieży Europy Środkowo-Wschodniej im. Świętych Cyryla i Metodego. Uroczyście i z wielką radością pragniemy ogłosić, iż fakt ten miał miejsce w dniu 04 grudnia 2017 roku w Tarnopolu. Zgromadzona młodzież z kilku krajów nie tylko europejskich powzięła decyzję powołania tej organizacji. W tym niecodziennym wydarzeniu udział ze strony władz Uczelni m.in. wzięli Rektor i Dziekan Wydziału Prawa, wykładowcy, studenci. Natomiast niemal 10 stronicowy „Statut ParlamenPrzerwa w spotkaniutu” precyzyjnie określa wszelkie szczegóły jego działalności, struktury, kompetencji poszczególnych jego gremiów. Dokonano wyboru Zarządu Parlamentu do którego weszli również przedstawiciele studentów KUL w Stalowej Woli. Kuratorami Parlamentu Młodzieży zostali: Dr Serhiy Banach – dziekan Wydziału Prawa Tarnopolskiego Uniwersytetu Ekonomicznego i ks. prof. Jan Zimny – kierownik Katedry Pedagogiki Katolickiej KUL w Stalowej Woli. Jednym z pierwszych wspólnych przedsięwzięć Parlamentu będzie jeszcze w tym roku kalendarzowym wyjazd do Tréguier – miejsca grobu Świętego Iwo - Patrona prawników. Przy okazji grupa Parlamentu Młodzieży odwiedzi między innymi Ploërmel, zaś na przełom roku 2017/2018 spędzi w Paryżu. Poniżej tekstu fotogaleria ze spotkania.

Również w dniu 04 grudnia br. w godzinach popołudniowych na terenie Wydziału Prawa tegoż Uniwersytetu poszczególne grupy młodzieży pochodzące z kilku państw Europy, Afryki, Ameryki Łacińskiej zaprezentowały historię, kulturę i tradycję swoich krajów. Trzeba przyznać, że był to bardzo oryginalny program ukazujący różnorodność kultur, stylów życia pod wieloma względami. Ze strony Słowacji przybyła grupa muzyczna z Kapusan, która zaprezentowała porywający do tańca program. Z kolei w dniu 05 grudnia br. uczestnicy powstałego Parlamentu Młodzieży będą wraz z całym Uniwersytetem świętować 100-lecie dyplomacji na Ukrainie. W godzinach przedpołudniowych członkowie Parlamentu wezmą czynny udział w specjalnej sesji i programie upamiętniającym Jubileusz. Jest to – jak dla tego środowiska – wielkie wydarzenie z udziałem wielu znakomitych osobistości świata dyplomacji, Rządu i Samorządu.

Ponadto wstępnie już zostało zaplanowane pierwsze robocze spotkanie Prezydium Parlamentu, które podejmie działania nad wypracowaniem programu na rok 2018. Wstępnie zaplanowano, iż w maju 2018 roku przedstawiciele młodzieży krajów Europy Środkowo-Wschodniej wezmą – zwyczajem lat poprzednich – udział w specjalnym spotkaniu młodych w Stalowej Woli, na którego program złoży się wiele interesujących propozycji o charakterze, duchowym, kulturowym, sportowym, naukowym. W tym też celu podjęte już zostały konkretne przygotowania. Należy zauważyć, że inicjatywa ta zapoczątkowana przed paroma laty z każdym rokiem owocuje nowymi formami współpracy wśród młodych. Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że „Idzie nowych ludzi plemię”.

Fotogaleria ze spotkania

Amicus