• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

Ojciec w rodzinieNikt do niego nie ma pretensji, że za późno decyduje się na dziecko, nikt mu nie zarzuca, że nie chce dzieci płodzić, nikt nie oczekuje, żeby pracował na dwóch etatach. Ale też, choć ojciec ma własne święto - 23 czerwca - nie dorównuje ono rangą matczynemu. Kim jest tata? Zależy, kogo zapytać. Obraz ojca takiego, który zarabia na utrzymanie rodziny, często licznej, i nie wtrąca się do wychowywania dzieci - to domena kobiety. Kiedy ona rodzi, on siedzi w poczekalni, potem urządza huczne pępkowe. Przez żonę bywa wykorzystywany jako straszak: „Zobaczysz, ojciec wróci z pracy, to ci pokaże”. Ten model powoli odchodzi w przeszłość. Ojciec przywiązany do tradycji nie chce dziś być tylko siedzącym z gazetą manekinem pozbawionym przyjemności kontaktów z dziećmi. Jednak wciąż potrafi zachować autorytet. Z ojcostwem kojarzy się wiele obrazów, wspomnień, tęsknot, a wszystkie są zbyt ogólne. Nad zagadnieniem ojcostwa będą pochylać się uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej: „Obrazy ojcostwa: wczoraj – dziś – jutro”, a która odbędzie się w dniu 12 grudnia 2017 roku w Stalowej Woli – wtorek (ul. Energetyków 11A). Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do udziału w tym naukowym wydarzeniu. Początek konferencji o godz. 10:00. Każdy prelegent otrzyma w dniu konferencji szczegółowy i imienny program. Możemy przyjąć jeszcze kilka zgłoszeń

Grupa prelegentów zaproponowała wiele interesujących tematów ukazujących wiele aspektów ojcostwa. Wielość wymiarów ojcostwa pokazuje, jak bardzo ważną rolę mężczyzna-ojciec pełni w rodzinie, jak ogromny wpływ ma na jej funkcjonowanie jako całości i w jak dużej mierze jego obecność (lub jej brak) oraz sposób tej obecności określa teraźniejszość i przyszłość rodziny, jej poszczególnych członków, a w szczególności - dzieci. Niestety, dzisiaj w wielu przypadkach takie wyrażenia, jak: „ojciec pełni w rodzinie bardzo ważną funkcję”, „jest głową rodziny, wzorem dla dzieci, oparciem i pomocą dla żony” należałoby zamienić na:” powinien pełnić bardzo ważną funkcję”, „powinien być głową rodziny, wzorem, oparciem, pomocą”. Dlaczego w tej istotnej dziedzinie zbyt często „tak” zamienia się na „być może” i jakie konsekwencje może nieść taka sytuacja? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielać nam będą prelegenci konferencji.

Wielość wymiarów samego pojęcia „ojcostwo”, złożoność tego zagadnienia, pakiet pytań związanych nie tyle z wypełnianiem, ale nawet zdefiniowaniem roli ojca w rodzinie, może skutkować poczuciem bezradności i westchnieniem z rezygnacją: „takie mamy czasy”. Stąd prosta droga do stwierdzenia: „jakie czasy, tacy ojcowie, takie rodziny”. Jednak to, jakie „mamy czasy”, w dużej mierze zależy od nas samych, od tego, jaki tym czasom nadamy kształt. Podobnie, od nas zależy przygotowanie mężczyzny do przyjęcia roli ojca-głowy rodziny.

Amicus