• 20180306_114307.jpg
  • 20180506_202237.jpg
  • 20180507_184304.jpg
  • 20180508_113817.jpg
  • 20180508_140322.jpg
  • 20180509_151605.jpg
  • 20180510_092047.jpg
  • img_1167.jpg

NiepodleglaSzanowni Państwo, Polska jest państwem tworzonym przez naród, który wyrósł na jej wielkiej historii, wielkiej tradycji - tradycji chrześcijańskiej, tradycji obrony Ojczyzny, tradycji kultywowania rodziny. Jak wiemy w przyszłym roku, to jest w roku 2018 obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej racji na wielu odcinkach życia społecznego, kulturalnego, politycznego wiele grup państwowych, lokalnych, organizacji, wspólnot zaplanowało już w programie swej działalności różne wydarzenia dla uczczenia tej rocznicy w postaci konferencji, sesji, koncertów, imprez kulturalnych itp. Tą wyjątkową rocznicę pragnie również uczcić Redakcja „Pedagogiki Katolickiej”. Formą poprzez którą chcemy włączyć się w obchody świętowania Jubileuszu jest wydanie wspólnej publikacji książkowej pt. „Świat Niepodległości”. Proponujemy, aby publikacja składała się z czterech odrębnych rozdziałów, a mianowicie: rozdział pierwszy zatytułowany: „Moje życie – moja niepodległość”, rozdział drugi: „Moja rodzina – jej niepodległość”, rozdział trzeci: „Moja Ojczyzna – wartość jej niepodległości” i rozdział czwarty: „Mój Kościół w kontekście niepodległości”.

Warto przypomnieć, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin, polskiego Kościoła. Publikacja będzie swoistego rodzaju hołdem wobec naszych praojców, którzy poświęcili swoje życie, swój trud za Ojczyznę. Będzie to również wyraz naszej wdzięczności wobec tych pokoleń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości – w wymiarze wolności politycznej, ale także wartości duchowych. Tematyka rozdziałów nie ogranicza autorów wyłącznie do aspektu historycznego. Wiemy doskonale, że i w czasach współczesnych należy wiele czynić by bronić niepodległości tej osobistej, tej w wymiarze rodzinnym, tej w wymiarze narodowym, ale także i w wymiarze eklezjalnym. Ostatnio prowadzona akcja w sprawie obrony Krzyża zamieszczonego na pomniku Jana Pawła II znajdującego się w Ploermel we Francji dowodzi, że i w XXI wieku należy bronić niepodległości wiary. Fakt ten dowodzi, że tematyka tekstów może być szerokim ujęciem osobistych refleksji związanych z szeroko pojętą niepodległością. Bronić własnego sumienia, własnych poglądów, własnych praw – to przecież swoistego rodzaju obrona niepodległości.

Teksty jakie należy przygotować mogą mieć charakter zarówno naukowy, popularnonaukowy lub posiadać formę osobistego świadectwa i mogą je składać zarówno studenci jak i pracownicy naukowi oraz pracownicy innych branż i profesji. Tekst może maksymalnie liczyć 10 stron w formacie A4 w wersji elektronicznej. Koniecznie na końcu tekstu zaznaczamy swoje imię i nazwisko, podając zajmowane stanowisko, pełnioną funkcję, stopień lub tytuł naukowy (jeśli taki posiadamy) oraz adres do korespondencji: pocztowy i mailowy. Teksty należy nadsyłać najpóźniej do końca lutego 2018 roku na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Nie zawsze i nie każdy z nas ma okazję włączyć się w Jubileusz by w pewien sposób spłacić dług wdzięczności poprzednim pokoleniom i zaznaczyć swoją pamięć wobec przyszłych pokoleń. Proponowana przez nas forma jest – uważamy – piękną ideą, która będzie świadectwem dla obecnych i następnych pokoleń. Książkę chcemy wydać w twardej oprawie dla podkreślenia jej charakteru. W razie pytań, wątpliwości bardzo prosimy o kontakt z nami poprzez wyżej podany adres mailowy. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Amicus